אם טכנולוגיה חדשה מגרה את סקרנותכם, הדפסה בתלת מימד היא מה שאתם מחפשים. אומרים כי זו הטכנולוגיה שתשלוט בעתיד שלנו, ממש כמו ההייטק בסוף שנות התשעים. מדוע זה כך, ומהו היתרון שלה על פני המצב הקיים? הדפסה בתלת מימד היא פעולה שלא מדפיסה מסמכים עם תמונות של מוצרים, אלא את המוצרים עצמם, ומאותם חומרים מהם הם עשויים. ישנן 2 טכניקות עבודה במכשיר. הראשונה היא שרטוט המוצר ושליחתו להדפסה, והשנייה מבוססת על סורק תלת מימדי, שפוטר אתכם מחובת השרטוט וההכנה. במקום זאת, הוא שולח את המוצר המקורי, כפי שהוא נראה, להדפסה.

כיצד ניתן להתחיל להתעניין בתחום באופן פרקטי?

ניתן להתעניין בסדנאות בניית מדפסות תלת מימדיות, ולהבין כיצד עובדת הטכנולוגיה. לחילופין, ניתן למצוא אנשים שיודעים ומכירים את התחום ולצפות בהם עובדים עם המכשיר. לעניות דעתנו, יצירת מוצר חדש ומקורי באמצעות תוכנה ומדפסת זו הפעולה הכי מרתקת, אולם גם באמצעות סריקה בתלת מימד ושליחה להדפסה ישנו לא מעט עניין.

מהו חומר ההדפסה? כיצד המדפסת מדפיסה ממנו?

החומר מסופק על ידי מפעיל המדפסת, והוא מבוסס על סליל. ישנם סלילי פלסטיק, עץ, בד וכד'. סורק תלת מימדי סרק את המוצר ושלח להדפסה? החומר המבוקש טעון במדפסת? היא תדפיס את המוצר המקורי. באמצעות סריקה בתלת מימד ניתן להדפיס גם מוצרים המורכבים ממספר חומרים באמצעות פירוקם, סריקת חלקיהם והדפסתם. ניתן גם להדפיס באופן רציף את המוצר תוך החלפת סלילים תוך כדי ההדפסה.

כדאי לדעת – מדפסות תלת מימדיות בתעשייה המודרנית

  • מדפסות 3D משולבות כיום בתעשיות הרכב, הפנלים המבודדים, החקלאות ואפילו הרפואה.
  • תעשיינים מכל העולם מנסים למצוא פתרונות הדפסה אפקטיביים לבעיות העולם החופשי.
  • לאחרונה פורסמו כתבות על מספר ניסויים מוצלחים בהדפסות בתים ומכוניות.
  • בעוד זמן לא מועט, רוב המוצרים שנצרוך יודפסו במדפסות 3D.
  • מדפסות תלת מימדיות ישולבו ככלים מרכזיים בהייטק ובתעשייה העתידיים.

על כן, מי שמעוניין להקדים את זמנו ולצבור פער טכנולוגי לטובתו, מומלץ לו להתעניין בטכנולוגיית ההדפסה התלת מימדית. כך, יוכל המתעניין להבין תהליכים שמעטים מבינים כיום וליישמם לפני לא מעט פרטים באוכלוסיה.

מכשירים כמו מדפסות תלת מימד זוכים לעניין רב בעת הזו. מדפסת תלת מימד, שלא כמו מדפסת רגילה, מוציאה פלטים של מוצרים אמתיים: עוד משחק לילד, עוד כלי עבודה לאבא, עוד ערכת איפור לאמא, וזה עוד לא הכל. המדפסת יכולה להדפיס גם שבבים אלקטרוניים, מוצרי חקלאות ואפילו חלקים מגופנו במרפאות כירורגיות! מדפסות תלת מימד צפויות לפתור רבות מבעיות העתיד וכבר כיום פותרות חלק לא קטן מבעיות ההווה שנוצרו זה מכבר.

מדפסות תלת מימד ברפואה

הן ברפואה הפלסטית והן ברפואה הפנימית, כירורגים נוטים להשתמש במדפסות תלת מימד ליצירת אברי השתלה, עזרים להטמעה בגוף החולה, ועוד. לרופאים, סליל מיוחד לביצוע ההדפסה הרלוונטית. כמובן שסליל שכזה לא ניתן לרכישה על ידי אדם רגיל (למי שלא בקיא, סליל הוא מקביל לדיו או טונר במדפסת רגילה. זהו חומר ההדפסה, והוא למעשה עשוי מהחומר הסופי של המוצר רק בגרסה אלסטית. הסליל נהפך באמצעות המדפסת – למוצר המבוקש).

מדפסות תלת מימד במזון

במזון, מתחילים למצוא לא מעט פתרונות לבעיות המחסור והצורך לשכפל מוצרים חקלאיים טבעיים. סלילים אשר אחראיים לשיבוט מוצרים חקלאיים מן הטבע כבר מתחילים לרקום עור וגידים. בעלי מדפסות תלת מימד בתחום החקלאות מתחילים כיום לנסות סלילים אלו. לרוב, השימוש הוא ניסיוני ולא רשמי. לימים, כולנו תקווה שזה מה שיפתור את בעיית המחסור במזון בעולם.

מדפסות תלת מימד במוצרי צריכה

רובנו נעסוק בתחום זה בשבתנו על הדפסה בתלת מימד. מדפסות תלת מימד לשימוש ביתי או תעשייתי זוטר לרוב יעבדועם סלילי בד, עץ, פלסטיק ומתכת וידפיסו מוצרי צריכה בסיסיים ביתיים. חשוב לדעת לעבוד נכון עם הסלילים, ולחלק אותם כך שהם יצרו את המוצר האמתי שמעוניינים לשכפל. ניתן גם להפריד את המוצר לחלקים ולהדפיס חלק אחרי חלק מחומר חד ערכי בכל פעם, ולהדביק בסוף.

סריקה בתלת מימד מפשטת את ההדפסה

אם להודות באמת, מדפסת תלת מימד מצריכה מעט ידע ברישום וחריטה טכנולוגיים. למי שאינו בקיא בתחומים, ניתן להיעזר בפעולת סריקה בתלת מימד. הסורק התלת מימדי מזין למדפסת את התמונה שהוא הפיק, מה שפוטר אתכם מחריטה או שרטוט כלשהו. המדפסת תדפיס על אוטומט את החומר המצולם ותתרגם אותו למוצר ממשי. 

באמצעות הדפסה בתלת מימד גם אתם יכולים להגיע למוצרים תלת מימדיים משוכפלים ללא מכונת חריטה. הדפסה בתלת מימד היא אחד מהפלאים הטכנולוגיים המדהימים בעולם. כבר כיום, ישנם לא מעט ישראלים אשר מתעניינים בבניית מכשירי הדפסה בתלת מימד ברובד הפשוט ביותר של הדפסת מוצרים קטנים לשם ההתנסות. חלק נעזקים גם במכשיר מסוג סורק תלת מימדי שסורק עבורם את המוצר ולא מצריך מהם לדעת לחרוט, וחלקם מעדיף לחרוט ולבצע פעולות אמנותיות נוספות במכשיר על מנת לפתח אמנות חדשה, הפעם בתחום כמו הדפסה בתלת מימד.

הדפסה בתלת מימד עם סורק תלת מימדי

באמצעות סורק תלת מימדי אתם יכולים לשכפל מוצרים ללא מאמץ, על בסיס צילומם עם הסורק והכנה אוטומטית של קובץ על ידו. הקובץ נשלח למכשיר מדפסת תלת מימד, ומשם מופק כמוצר סופי. כעת, אתם ודאי שואלים כיצד זה קורה, ואיך המדפסת יודעת באלו חומרים להשתמש?

הכירו את ה- "דלק" של המדפסת התלת מימדית: סליל החומרים

סליל החומרים הוא המקביל של דיו או טונר לייזר במדפסות רגילות. באמצעותו הדפסה בתלת מימד יוצאת אל הפועל. מדפסת תלת מימד מתרגמת באמצעות הסליל את ההדפסה למוצר הסופי. לכן, חלק מהפאן האמנותי של המכשיר הוא היכולת לתמרן בין הסלילים. אם למשל תבקשו להדפיס קלמר של ילד בכיתה אל"ף שחלקו העיקרי עשוי ג'ינס, ויש לו רוכסן מתכת, תצטרכו גם סליל ג'ינס וגם סליל מתכת, ותצטרכו לנווט אותם כך שגם הקלמר וגם הריצ'רץ' יודפסו במדויק. עם סורק תלת מימדי מדובר בתהליך אוטומטי, ובלעדיו, מדובר בהדפסה אומנותית.

אלו אלמנטים יהיו ברשות הציבור (ולא ברשות הרופאים ומקבלי ההחלטות) בעתיד?

בעתיד מדברים על כך שכל אחד יוכל לרכוש לעצמו סליל זרעים חקלאיים ולהדפיס לעצמו אוכל במקום ללכת לקנות בסופר. מדברים על כך שאם תסעו בכביש ויתפנצ'ר לכם גלגל, ניתן יהיה להדפיס את הצמיג שלו ולהרכיב על הברזל של הגלגל, במקום להוציא את הרזרבי. ברשותו של הציבור יהיה כוח כביר למדי בנושא הדפסת המוצרים, אולם הדפסות קריטיות יישארו בידיים של מקבלי ההחלטות, כמו למשל סלילים רפואיים שנועדו להדפסת אברים להשתלה בניתוח.

 

הדפסה במדפסת ביתית – כולנו יודעים מהי, אולם האם ידעתם כי ישנן מדפסות המסוגלות להדפיס משחקי ילדים, חלקים של מכשירים וכלי עבודה, ועוד מוצרים רבים אחרים? מדפסת המיישמת תמורות אלו נקראת מדפסת תלת מימד משום שהיא מתבססת על סלילים מהם מורכבים המוצרים שלנו. הסלילים מבוססים על כל חומר ייצור שמוכר לנו, כמובן בגרסה אלסטית כייאה לסליל חוטים. בהדפסה, מקבל הסליל רמות קושחה שונות וכך הוא נהפך למוצר שאנו מעוניינים להדפיס.

מה שהתחיל בתעשיות הענק חודר כעת בהדרגתיות למשקי בית

הדפסה בתלת מימד הייתה, בתחילת דרכה, לפני כעשור, נחלת המפעלים הגדולים בלבד. כיום ישנה גישה גם לצרכנים ביתיים אל מדפסת תלת מימד, ואפילו לאמצעי סריקה בלת מימד. האחרונים מקצרים את הדרך למוצר החדש באופן משמעותי, משום שלא צריך לדעת לעבוד עם סלילים או להשתמש במכווני המדפסת לשרטוט המוצר. תמונת הסריקה מיתרגמת אוטומטית למוצר שמודפס אף הוא על אוטומט.

הדפסה בתלת מימד – שימושים נוספים

בבתי חולים משתמשים במכשיר בחדרי ניתוח ליצירת אברים חדשים להשתלה בגוף האדם או להדפסת אברים מטעמים פלסטיים להטמעה בצרכני הטיפולים מן הסוג הזה. בחקלאות מתחילים   גם כן ללמוד את הנושא, שכן ישנה כבר מדפסת תלת מימד העובדת עם סליל חקלאי להדפסת זרעים ושורשים להטמעה באדמה. הדפסה בתלת מימד בתחומים אלה מחוללת מהפכה בקרבם והופכת את העבודות השונות בהם לקלות ונגישות הרבה יותר, ללא ירידה באיכותן.

היכן ניתן לצרוך חומרי קריאה על תפעול מדפסת תלת מימד

כאן ניתן למצוא מידע בכמות נכבדת. ניתן גם לקרוא במקומות בהם משווקים חלקים למדפסות תלת מימד או מוכרים אותן כשהן שלמות. המידע שחשוב לצרוך הוא תפעול המכשיר ללא סורק, על ידי שימוש נכון בסלילים ובאמצעי ההדפסה השונים בתוך המדפסת. גם לימוד השימוש בסורק חשוב מאד משום ששם תוכלו ללמוד כיצד לצלם את המוצר נכון, כך שהוא יופק בדיוק כמו קודמו, המצולם. כאמור, מידע מסוג זה ניתן למצוא כאן ובאתרי היצרנים השונים. בישראל כבר קיימת קהילה לא קטנה של בוני ומרכיבי מדפסות וסורקים תלת ממדיים, ולכן העלאת שאילתא ברשתות החברתיות גם היא תזכה אתכם במידע ראשוני זמין למדי.

FaLang translation system by Faboba